ÚVOD   |    ZÁKLADY   |    SKUPINY   |    DIKTOVÁNÍ   |    KONFIGURACE   |    NASTAVENÍ   |    INFO

Rady a návody na odstranění nejčastějších problémů

1) Při práci s programem MyVoice, se mi po přepnutí se do skupiny Spusť aplikaci a po vyslovení konkrétního příkazu (např. Word), nespouští daná aplikace.

Ve Vašem počítači je daná aplikace nainstalována do jiného adresáře, než který je v programu MyVoice implicitně předdefinován. V hlavním okně programu MyVoice proto vyberte z menu Aplikace položku Konfigurace a v zobrazeném okně Konfigurace skupin povelů poté vyberte skupinu Aplikace a u daných povelů nastavte správnou cestu ke spouštěcímu souboru dané aplikace (viz také konfigurace skupin povelů).

2) Některé předdefinované povely ve skupinách pro ovládání aplikací (Word, Televize...) nefungují.

Tyto skupiny povelů byly vytvořeny pro konkrétní verze aplikací (např. skupina Word je připravena pro ovládání Wordu v sadě MS Office 2003) a proto některé povely simulující konkrétní klávesové zkratky nemusí ve Vámi používané verzi dané aplikace fungovat. V programu MyVoice proto zvolte v menu Aplikace položku Konfigurace a zkontrolujte nastavení klávesových zkratek u těchto povelů s Vaší verzí konkrétní aplikace (viz také konfigurace skupin povelů).

3) Při práci s myší se mi po přepnutí se do skupiny Myš nezobrazuje kurzor myši a já nevím, jak začít kurzor ovládat.

Po přepnutí se do skupiny Myš, je vhodné zobrazit a umístit kurzor myši pomocí povelu Na střed do středu obrazovky, popřípadě povely Levý dolní roh, Pravý horní roh ... do jednoho z rohů. Pak lze kurzorem již snadno pohybovat ve směru dolů, nahoru, doleva a doprava o 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 nebo 500 bodů, pomocí povelů skládajících se vždy ze dvou slov. Ze slova popisujícího směr a ze slova určujícího vzdálenost (např. Doleva 5 - vyslovujte bez pauzy jako "doleva pět" nebo např. Nahoru 500 - vyslovujte bez pauzy jako "nahoru pěcet"). Viz také popis předdefinovaných skupin povelů.

4) Po pronesení povelu Na střed ze skupiny Myš, se kurzor myši nenastaví přesně do středu obrazovky.

Povel Na střed je předdefinován pro rozlišení obrazovky 800x600 bodů a proto je kurzor myši umísťován implicitně po pronesení tohoto povelu na souřadnice X=400 a Y=300. V okně Konfigurace skupin povelů lze tento povel editovat a nastavit souřadnice středu pro jiné rozlišení obrazovky.

5) Lze obnovit odstraněnou skupinu povelů?

Odstraněnou skupinu můžete zpět do programu MyVoice importovat. V okně Konfigurace skupin povelů klikněte na tlačítko pŘidat skupinu, v následujícím dialogovém okně stiskněte tlačítko Importuj skupinu a v adresáři s nainstalovaným programem vyberte odstraněnou skupinu. Poté tlačítkem OTEVŘÍT dokončete obnovu smazané skupiny.

6) Program přestává chvílemi reagovat na hlasové povely (zasekává se) a trvá vždy několik sekund, než začne povely znovu rozpoznávat správně.

Tento problém se může vyskytnout na počítačích, které mají zvukovou kartou integrovanou na základní desce. Některé integrované zvukové karty mají horší parametry vstupního hardwaru a při práci s kartou v reálném čase pak dochází k nepříjemným prodlevám. Pro správnou funkci programu MyVoice doporučujeme používat ověřenou zvukovou kartu dodávanou výrobcem programu.

7) Při práci s programem došlo k zacyklení mezi skupinami povelů, nelze se přepnout zpět do požadované skupiny.

Jako záchrana je v každé skupině povelů předdefinován povel Základní skupina umožňující přepnout se do skupiny Základní, která je zobrazována po spuštění programu a obsahuje mimo jiné povely pro otevření ostatních skupin. Při návrhu vlastních skupin proto přidejte do každé své nové skupiny povel Základní skupina pro návrat do skupiny Základní a umožněte otevřít svou skupinu ze skupiny Základní (viz také konfigurace skupin povelů). Ze skupiny Základní může být rovněž v případě nouze zavolána skupina Okno obsahující povely pro přepínání a zavírání jednotlivých oken běžících v systému Windows.

8) Po instalaci programu MyVoice 2020 na Windows 10, které nejsou ČESKÉ, nedojde ke spuštění programu

(Ne)české Windows mohou mít problém s kódováním češtiny. V adresáři c:\Users\USER\AppData\Roaming\MyVoice2020, kde USER je jméno vašeho uživatelského účtu, je potřeba ručně změnit názvy *.ini souborů, které obsahují v názvu diakritiku, tj. např. zde musí být soubor Myš.ini atd.

9) Po otevření Správce úloh, nebo nějakého jiného systémového nástroje Windows, přestane fungovat ovládání myši a klávesnice

Toto je vlastnost operačního systému Windows, pro odstranění tohoto problému je potřeba spouštět program MyVoice 2020 jako správce, případně nastavit spouštění programu automaticky jako administrátorské >>> pravý klik myši na ikonu programu MyVoice 2020 >>> menu Vlastnosti >>> záložka Zástupce >>> tlačítko Upřesnit >>> zatrhnout Spustit jako správce >>> tlačítko Ok >>> tlačítko Použít. Pokud není na závěr stisknuto tlačítko Použít, tak se vaše volba neuloží. Pro hendikepované uživatele programu MyVoice je potřeba navíc nastavit v nastavení: Řízení uživatelských účtů nejnižší úroveň (Nikdy neupozorňovat). Pokud tato úroveň není nastavena, tak uživatel programu MyVoice nemá možnost vypnout případné systémové hlášení.